صفحه اصلی / 💊 مطالب پزشکی / کارودیلول-Carvedilol موارد مصرف و عوارض قرص کارودیلول ۶٫۲۵

کارودیلول-Carvedilol موارد مصرف و عوارض قرص کارودیلول ۶٫۲۵

کارودیلول-Carvedilol موارد مصرف و عوارض قرص کارودیلول ۶٫۲۵

کارودیلول-Carvedilol قرص کارودیلول ۶٫۲۵

قرص کارودیلول دارویی برای درمان بیمارهایی مانند نارسایی قلب و همچنین درمان فشار خون مورد استفاده قرار می گی رد. قرص کارودیلول برای افزایش قدرت انقباض قلب در بیمارانی که سابقه سکته قلبی داشته اند هم تجویز می شود. کاهش فشار خون می تواند باعث کاهش عوارضی مانند سکته مغزی، قلبی و همچنین نارسایی کلیه می شود.

قرص کارودیلول باعث خنثی شدن بعضی از مواد شیمایی در خون مانند اندروفین می شود. خنثی شدن اندورفین باعث کاهش فشار خون و همچنین کاهش ضربان قلب قرد می شود. قرص کارودیلول متعلق به گروه داروهای بتا بلوکرها می باشد.

 

مکانیسم اثر قرص کارودیلول (Carvedilol)

اثر پایین آورنده فشار خون

مکانیسم این دارو به صورت دقیق مشخص نشده است. بلاک گیرنده بتا، برون ده قلبی و تاکیکاردی را کم می کند. بلاک گیرنده آلفا هم باعث کاهش اثرات افزایش فشار فنیل افرین، گشادی عروف و کاشه مقاومت عروق محیططی می شود.

 

نارسایی قلبی

این هم به صورت دقیق مشخص نیست. دارو، فشار خون سیستمیک، فشار شریان ریوی، فشار دهلیز راست و مقاوت عروق سیستمیک را کم می کند و باعث افزایش ایندکس حجم ضربه ای می شود.

 

موارد منع مصرف کارودیلول (Carvedilol)

در بیماران با نارسایی قلبی جبران نشده (NYHA class IV) که نیاز به اینوتروپ وریدی دارند، آسم یا برونکواسپاسم، بلاک دهلیزی – بطنی درجه دو یا سه، sick-sinus syndrome، شوک کاردیوژنیک یا برادیکاردیشدید منع مصرف دارد. مصرف این دارو در بیماران با نارسایی کبدی توصیه نمی‌شود. در بیماران هایپرتنسیو با نارسایی بطن چپ، در بیماران تحت عمل جراحی که بیهوش کننده‌هایی با خاصیت دپرس کننده عضله قلب دریافت می‌کنند و در بیماران دیابتیک که انسولین یا داروهای ضد قند خوراکی دریافت می‌کنند، با احتیاط مصرف شود. همچنین در بیماران با مشکلات تیروئید، فئوکروموسایتوما، آنژین prinzmetal یا نارسایی عروق محیطی با احتیاط مصرف شود.

حتما بخوانید : موارد مصرف قرص پروپرانولول چیست و چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی کارودیلول (Carvedilol)

اعصاب مرکزی

دپرسیون، گیجی، خستگی، تب، سردرد، stroke، بی خوابی، بی حالی، درد، خواب آلودگی، سرگیجه، بی حسی.

قلبی – عروقی

آنژین صدری، بلاک دهلیزی – بطنی، برادیکاردی، ادم، تجمع مایع، هایپرتانسیون، هیپوتانسیون، هیپوولمی، هایپوتنشن اورتوستاتیک، ادم محیطی، طپش، اختلال عروق محیطی، سنکوپ.

چشم، گوش، حلق و بینی

اختلال بینایی، تاری دید، فارنژیت، رینیت، سینوزیت.

دستگاه گوارش

درد شکمی، اسهال، سوء هاضمه، ملنا، تهوع، استفراغ.

ادراری – تناسلی

اختلال عملکرد کلیه، آلبومینوری، هماچوری، ناتوانی جنسی، عفونت ادراری.

خون

آنمی، پورپورا، ترومبوسیتوپنی.

متابولیک

دیابت، وجود قند در ادرار، نقرس، هایپرگلایسمی، هایپرکلسترولمی، هیپرکالمی، افزایش تری گلیسرید، هیپراوریسمی، هیپروولمی، هیپوگلایسمی، هیپوناترمی، افزایش وزن، کاهش وزن.

عضلانی – اسکلتی

آرترالژی، آرتریت، کمر درد، کم شدن تون عضلات، کرامپهای عضلانی.

تنفسی

برونشیت، سرفه، دیس پنه، ادم ریه، رال، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی.

سایر عوارض: واکنشهای افزایش حساسیت، سندرم شبه آنفلوانزا، عفونت، عفونتهای ویروسی.
تداخل دارویی کارودیلول (Carvedilol)

 • مصرف به همراه مسدود کننده‌های کانال کلسیمی ممکن است اختلال در هدایت ایجاد کند.
 • مصرف همزمان با داروهای تخلیه کننده ذخایر کاتکول آمینی مانند رزرپین و مهارکننده‌هایMAO ممکن است برادیکاردی شدید یا هایپوتانسیون ایجاد کند.سایمتیدین می‌تواند زیست دستیابی کارودیلول را زیاد کند. علائم حیاتی بیمار چک شود.
 • کلونیدین می‌تواند اثرات کاهنده فشار خون و ضربان قلب کارودیلول را تقویت کند.
 • کارودیلول می‌تواند سطح خونی دیگوکسین را تا حدود ۱۵% افزایش دهد. سطح خونی دیگوکسین را اندازه بگیرید.
 • مصرف همزمان با انسولین یا ضد قندهای خوراکی، ممکن است اثرات هایپوگلایسمیک دارو را تقویت کند. قند خون بیمار چک شود.ریفامپین می‌تواند سطح خونی کارودیلول را تا حدود ۷۰% کاهش دهد. علائم حیاتی بیمار چک شود.

تداخل با غذا

غذا جذب دارو را به تأخیر می‌اندازد اما در مقدار جذب تأثیری ندارد. به بیماران توصیه کنید جهت کم شدن اثرات ارتواستاتیک، دارو را با غذا مصرف کنند.

کارودیلول-Carvedilol موارد مصرف و عوارض قرص کارودیلول ۶٫۲۵

مصرف کارودیلول (Carvedilol) در بارداری

FDA طبقه بندی: رده C، سه ماه دوم و سوم D.

مصرف کارودیلول (Carvedilol) در دوران شیردهی

ترشح دارو در شیر نامشخص می‌باشد. با احتیاط مصرف شود.

مقدار مصرف کارودیلول (Carvedilol)

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدارها در مورد کارودیلول (Carvedilol)

۱- از قطع ناگهانی دارو خودداری کنید چرا که می‌تواند آنژین، آریتمی یا سکته‌های قلبی ایجاد کند.
۲- دارو را به صورت آهسته و در مدت ۱ تا ۲ هفته قطع کنید. چنانچه ضربان قلب از ۵۵ ضربه در دقیقه کمتر شود، مقدار دارو را کاهش دهید.
۳- آسیبهای هپاتوسلولار خفیف ممکن است در دوره درمان اتفاق بیفتد. تستهای بررسی وضعیت کبدی برای آسیب کبدی یا زردی، هنگام مشاهده اولین اختلال عملکرد کبدی انجام شود. در صورت وجود اختلال دارو، قطع شود.
۴- بیماران با نارسایی قلبی باید از نظر بدتر شدن وضعیت، اختلال عملکرد کلیه یا احتباس مایعات بررسی شوند. دوز دیورتیکهای بیمار ممکن است نیاز به افزایش داشته باشد. بیماران دیابتیک به علت احتمال هیپرگلایسمی باید پایش شوند.
۵- در هنگام شروع درمان به علت ریسک سنکوب بهتر است بیماران از انجام رانندگی و کارهای پرخطر دیگر خودداری کنند.

حتما بخوانید : قرص ریتالین ؛ موارد مصرف و عوارض این دارو و اثرات این قرص

نکات قابل توصیه در مورد کارودیلول (Carvedilol)

 • به بیماران توصیه کنید دارو را بدون نظر پزشک خود و ناگهانی قطع نکنند.
 • بیماران با نارسایی قلبی باید افزایش وزن یا تنگی نفس را به پزشک خود اطلاع دهند.
 • بیماران در هنگام برخاستن ممکن است دچار سرگیجه شوند. در این حالت بهتر است بیمار بنشیند یا دراز بکشد.
 • به بیمار توصیه کنید سرگیجه یا خستگی را گزارش کنند. ممکن است تنظیم دوز دارو نیاز باشد.
 • بیماران دیابتی باید تغییرات گلوکز خون را گزارش کنند.
 • بیمارانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، ممکن است دچار کاهش اشک شوند.
 • مصرف در سالمندان: سطح پلاسمایی دارو بررسی شود. سطح دارو در سالمندان ۵۰% بالاتر از افراد جوان می‌باشد. گیجی در بیماران سالمند شیوع بیشتری دارد.
 • مصرف در کودکان: بی ضرری مصرف دارو در کودکان زیر ۱۸ سال اثبات نشده است

 

عوارض جانبی قرص کارودیلول ۶٫۲۵ چیست؟(carvedilol side effects)

قرص کارودیلول نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند با عوارضی همراه باشد. شایعترین عوارض قرص کارودیلول عبایرت است از:

 • سبکی سر
 • خواب آلودگی
 • اسهال
 • کاهش میل جنسی

به یاد داشته باشید که این علایم نادر هستند و معمولا به طور خود به خود رفع می گردند. در صورتی که این شما دچار تداوم این علایم شدید بایستی پزشک خود را در جریان مشکل خود قرار دهید.مصرف این قرص می تواند موجب کاهش خونرسانی به انتهای اندام ها و همچنین سرد شدن آنها گردد. بنابراین به افراد توصیه می گردد که از لباس های گرم تر استفاده کنند. به یاد داشته باشید که مصرف سیگار و دخانیات علایم را تشدید می کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که پزشک شما قرص کارودیلول را برای شما تجویز نموده است با قضاوت بر اینکه شما از مصرف آن سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید. با این وجود اگر عوارض جانبی این قرص شما را بیش از حد آزار می دهد حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع نمایید.در صورت تجربه هر گونه علامت نامنظمی ضربان قلب، سرگیجه بسیار شدید، ضعف نامتعارف، بروز تشنج و یا تغییرات خلقی با پزشک خود تماس گرفته و از راهنمایی های وی بهره مند گردید.

 

تداخلات دارویی قرص کارودیلول ۶٫۲۵ چیست؟(carvedilol 25)

تداخلات دارویی می تواند اثربخشی داروی شما را تغیر دهد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که ممکن است دارویی میزان اثربخشی داروی شما را کاهش دهد. بنابراین پزشک شما بایستی دوز بیشتری از قرص کارودیلول را برای شما تجویز نماید. عکس این موضوع نیز صادق است بدین معنا که تصور کنید دارویی میزان اثر بخشی داروی شما را افزایش دهد. اتفاقی که می افتد این است که شما مستعد بروز عوارض جانبی قرص کارودیلول می گردید. بنابراین پزشک شما بایستی میزان داروی تجویز شده را کاهش دهد.بنابراین برای جلوگیری از چنین حوادثی بیماران بایستی تمامی داروهای مصرفی خود را به پزشک خود معرفی نمایند تا وی بتواند بهترین تصمیم درمانی را برای آنها بگیرد.

 

ملاحظات مهم درباره قرص کارودیلول چیست؟(carvedilol drug)

با وجود اینکه حساسیت دارویی به قرص کارودیلول یکی از نادرترین عوارض جانبی این داروست باید توجه داشته باشید که به هر حال نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین قبل از آنکه شما از قرص کارودیلول استفاده نمایید بایستی پزشک خود را در جریان حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه قرار دهید. این بدان معناست که اگر شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو دارید باید پزشک خود را مطلع نمایید تا وی بتواند در صورت امکان درمان دیگری را برای شما برگزیند.

شما بایستی پزشک خود را در جریان تمامی بیماری های خود به خصوص مشکلات قلبی و همچنین بیماری های تنفسی خود قرار دهید. آسم یکی از این بیماری هاست که پزشک شما بایستی حتما از آن آگاه باشد.

 • کارودیلول حاملگی
 • عوارض کارودیلول در بارداری
 • پادزهر کارودیلول
 • خودکشی با کارودیلول
 • مسمومیت با کارودیلول

 

تداخلات دارویی کارودیلول

الف- مصرف همزمان این دارو با داروهای مهارکننده مونوآمینو اکسیداز، رزرپین و کلونیدین سبب افزایش احتمال برادی کاردی و یا هایپوتانسیون می شود.
ب- مصرف همزمان این دارو با دیگوکسین سبب افزایش سطح پلاسمایی دیگوکسین می شود.
ج- مصرف همزمان این دارو با انسولین و داروهای خوراکی ضد دیابت سبب تشدید اثرات هیپوگلیسمیک آنها می شود.
د- مصرف همزمان دارو با غذا سبب تاخیر در جذب دارو و کاهش اثرات هیپوتانسیون اورتوستاتیک دارو می شود، در نتیجه بهتر است دارو با غذا مصرف شود.

 

هشدار ها کارودیلول

 • در این موارد باید با احتیاط مصرف شود: سابقه ی واکنش آنافیلاکتیک، بیماری های اسپاسم برونش از نوع غیرآلرژیک، دیابت و کاهش قند خون و پرکاری تیروئید.
 • فشار خون خود را به صورت منظم و دوره ای کنترل کنید.

دارو های هم گروه کارودیلول

 1. Acebutolol
 2. Atenolol
 3. Betaxolol-Systemic
 4. Bisoprolol
 5. Esmolol
 6. Labetalol
 7. Metoprolol
 8. Nadolol
 9. Nebivolol
 10. Pindolol
 11. Propranolol
 12. Sotalol
 13. Bisoprolol+Hydrochlorothiazide

در این مطلب اطلاعات دارویی قرص کارودیلول شامل عواض، کارکرد دارو، تداخل دارویی و نحوه مصرف را شرح دادیم و امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

شربت نئوتادین برای آلرژی + اطلاعات دارویی و عوارض شربت نئوتادین

شربت نئوتادین برای آلرژی + اطلاعات دارویی و عوارض شربت نئوتادین

اطلاعات دارویی شربت نئوتادین همانطور که اطلاع دارید آنتی هیستامین هم جزو داروهایی است که …