صفحه اصلی / اصول نگهداری گربه / مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید

گربه خانگی

داشتن حیوان خانگی یه حس بی نظیره,که فقط با تجربه کردن اون قابل درکه.گربه‌ها همراهان فوق العاده ای هستند. گربه حیوانی مرموز و اسرار آمیز است که افراد بسیاری تمایل دارند از آن به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری کنند اگرچه آن‌ها نسب به سگ‌ها از نظر احساسی کمتر وابسته می شوند،این حیوان ملوس و زیبا می تواند با حرکات خود باعث انبساط خاطر صاحب خود شود.

قبل از قبول سرپرستی یک گربه موارد بسیار زیادی وجود دارند که باید به آن ها فکر و توجه کرد تا از این موضوع که آیا گربه حیوان خانگی مناسبی برای شما است اطمینان پیدا کرد.توجه داشته باشید در صورت مراقبت صحیح، گربه شما به اندازه ای عمر می کند که می تواند حق رای دادن پیدا کند! این رابطه یک تعهد طولانی مدت و جدی است.

ما در این مطلب قصد داریم به افرادی که قصد نگهداری از گربه را دارند کمک نماییم تا با رعایت اصولی این کار را به بهترین شکل انجام دهند

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

گربه پستانداری کوچک و گوشتخوار با وزن ۲ تا ۸ کیلوگرم، با بدنی معمولاً پوشیده از خز است. به جز نژاد اسفینکس که بدنی بدون مو دارد. این جانور تنها گونه ی اهلی شده از خانواده ی گربه‌سانان ست. این حیوان به جهت ارتباطی که با انسان برقرار می‌کند و شکار برخی آفت‌ها همچون موش برای انسان ارزشمند است. در حال حاضر حدود ۶۰ نژاد مختلف گربه به ثبت رسیده‌است.

گربه در زبان پارسی میانه «گوربک» نامیده می‌شده و در فارسی افغانستان و فرارود به آن «پِشَکْ» هم گفته می‌شود و برخی از زبان‌های ترکی‌تبار به این حیوان «پِشِکْ» یا «پیشیک» گفته می‌شود.

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

 تاریخچه اهلی شدن گربه

نسل تقریباً تمامی این گربه‌ها به زیرگونه گربه‌وحشی آفریقایی می‌رسد که حدود ده هزار سال پیش در خاورمیانه زندگی در کنار انسان‌ها را برگزیدند.

احتمالاً کشاورزان خاور نزدیک نخستین کسانی بوده‌اند که این حیوان را در حدود ۹ هزار سال پیش اهلی کرده‌اند. به نظر می‌رسد که چون دانه‌ها و غلات کشت شده در مزارع ساخت انسان، موش‌ها را به سمت خود جلب می‌کردند، گربه‌ها به مزرعه‌های انسان‌ها نزدیک شدند. به این ترتیب، هدف رابطه انسان و گربه، هم‌سفرگی بوده و باعث همزیستی این دو موجود شده‌است

چند هزار سال بعد، گربه‌های اهلی از مصر باستان از راه دریا یا دیگر راه‌های تجاری به بقیه دنیا سفر کردند و در همه جا پراکنده شدند. در دوران جمهوری روم پای گربه به اروپا رسید.

قطب جنوب تنها جایی است که گربه اهلی در آن زندگی نمی‌کند.

گذشته از اجتماع‌پذیری کلی گربه، گربه‌هایی هم هستند که به سختی می‌توان آن‌ها را اجتماعی دانست. با این حال با آموزش‌های مناسب و تقویت رفتارهای اجتماعی مثبت، می‌توان در طول زمان، رفتارهای اجتماعی گربه را افزایش داد.

بیش از ۶۰ نژاد شناخته شده گربه وجود دارد. البته بیشتر گربه‌ها دورگه هستند. گربه‌ها را می‌توان به ۲ دسته کلی موکوتاه و موبلند تقسیم کرد.

انوع نژاد گربه

گربه ایرانی/گربه بنگال/گربه آنقره/گربه سیامی/گربه حبشی/گربه برمه‌ای/گربه آشرا/گربه سوانا/گربه رگدال/جاپانیز باب تیل/بریتیش شورت هیر/آمریکن شورت هیر/گربه بیرمن

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

اندام‌شناسی یا اناتومی بدن گربه

اندازه

این حیوان معمولاً وزنی بین ۲٫۵ تا ۷ کیلوگرم (۵٫۵ تا ۱۶ پوند) دارند. اگرچه در بعضی گونه‌های خاص وزن گربه تا ۱۱٫۳ کیلوگرم (۲۵ پوند) نیز می‌رسد. گربه‌هایی نیز هستند که به علت پرخوری تا ۳۰ کیلوگرم وزن داشته‌اند. از طرف دیگر در برخی گونه‌های گربه‌های کوچک، وزن گربه کمتر از ۲۵۰ گرم است.

گربه‌ها از نظر کالبدشناسی دارای بدنی قوی و منعطف، واکنش‌های سریع، دندان‌های تیز و پنجه‌های جمع‌شونده هستند که مناسب فرو رفتن در بدن طعمه و کشتن آن است. گربه‌ها همچنین دارای حس بویایی قوی و توانایی دید در شب هستند

چشم‌ها

گربه معمولاً حیوانی شب‌گرد است و در طول روز بیشتر وقت خود را به استراحت می‌گذراند. علت درخشش چشم گربه در شب وجود پوششی به نام پردهٔ درخشان در چشم آن است که به دید بهتر آن‌ها در نور کم کمک می‌کند.  این حیوان می‌توانند در شدت نوری معادل یک ششم نور مورد نیاز برای بینایی چشم انسان، اطراف خود را مشاهده کنند.
استخوان‌بندی

این جانور مانند بیشتر پستانداران دارای ۷ مهرهٔ گردنی، ۱۳ مهره‌ سینه‌ای، ۷ مهرهٔ کمری و ۳ مهرهٔ خاجی مانند اکثر پستانداران می‌باشد. همچنین دارای تعداد متغیری مهره دُمی در دُم خود هستند.

گربه از مهره‌های انتهایی دم برای حفظ تعادل در حرکات سریع استفاده می‌کند. بر خلاف انسان، استخوان‌های ترقوه گربه، معلق و دارای توانایی جابجایی هستند. بنابراین گربه می‌تواند از هر مجرایی که سرش از آن بگذرد، عبور کند.

دهان

تعداد دندان‌های گربه بالغ به ۳۰ عدد می‌رسد. این حیوان توانایی انجام حرکت جانبی فک‌های خود را ندارد و بنابراین نمی‌تواند غذا را آسیاب کند. همچنین دندان‌های آسیای نیز سطح‌آسیاب‌کردن ندارند. اما زبان سوهان مانند امکان جدا کردن گوشت از استخوان دارد.
صدا

این جانور حیوانات پرسروصدایی هستند و انواع مختلفی از صداها را ایجاد می‌کنند. میو کردن رایجترین و معروفترین صدای آن‌هاست که به شکل‌های مختلفی برای مقاصد متفاوت انجام می‌شود. خرخر کردن نوعی صدای التیام‌بخش است که برای آن‌ها کاربردهای التیام‌بخشی و ارتباطی دارد. از صدای بلندی برای جفت‌یابی استفاده می‌شود و از غرش، فیف و خرناس هم برای وضعیت‌های تهاجمی و دفاعی استفاده می‌کنند. آن‌ها هنگامی که شکاری را دور از دسترس خود می‌بینند صدای پچ‌پچ مانندی را ایجاد می‌کنند و صداهای فرکانس بسیار بالا  هم در صداهای ارتباطی بچه‌گربه‌ها وجود دارد.
گوش

۳۲ ماهیچهٔ متفاوت در هر گوش گربه به حیوان اجازه می‌دهند تا یک شنوایی کنترل شده داشته باشد. بدین صورت می‌تواند هر کدام از گوش‌های خود را آزادانه نسبت به دیگری حرکت دهد. با این توانایی او می‌تواند در حالی که در یک جهت حرکت می‌کند گوش خود را در جهت مخالف بچرخاند. همچنین بیشتر گربه‌ها می‌توانند گوش‌های خود را به سمت بالا بگیرند.
دست و پا

این حیوان دقیقاً بر روی پنجه‌های خود حرکت می‌کند. گربه‌سانان می‌توانند خیلی بادقت حرکت و با کمترین صدا حرکت کنند. گربه می‌تواند در هنگام راه رفتن، پنجه‌های عقبی خود را دقیقاً بر روی مکان پنجه‌های جلویی قرار دهد.این توانایی مخصوصاً در زمین‌های ناهموار برای حیوان مفید است.

چنگال

مانند دیگر گونه‌های گربه‌سان چنگال‌های گربه حالت جمع شونده دارند.  انها می‌توانند با اراده کامل چنگال‌های هر کدام از پاهایشان را باز کنند. آن‌ها از چنگال‌های خود برای دفاع، شکار کردن، بالارفتن از سطوح، پاره کردن یا کشیدن اجسامی که دارای پوسته‌ای نرم هستند استفاده می‌کنند. گیر کردن پنجه گربه در سطوحی مانند فرش، موکت یا پارچه‌های کلفت در صورتی که گربه قادر به آزاد کردن خود نباشد می‌تواند موجب آسیب دیدن حیوان شود.
ریه

چون گربه ریه‌های کوچکی دارد زود خسته می‌شود؛ بنابراین تلاش می‌کند که هنگام دویدن و تعقیب شکار خیلی سریع به حداکثر سرعت خود برسد.
نقش و نگار

تا پیش از سده نوزدهم، چون انسان در نژاد گربه‌ها دستکاری چندانی نکرد ظاهر این گونه نیز تغییر زیادی نکرد. اما در دو سده اخیر، نژادهای گوناگونی از گربه، پدید آمده‌اند.

طول عمر

میانگین عمر گربه در طبیعت وحش ۵ تا ۷ سال است.در صورت نگهداری در مکان امن میانگین عمر بین ۱۲ تا ۱۵ سال است

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

تولید مثل گربه

سن بلوغ

نوع ماده در حدود ۶ تا ۷ ماهگی به سن بلوغ می‌رسد و از این سن به بعد آن‌ها چندین بار در سال فحل می‌شوند. بارداری در سن کمتر از یک سال مناسب نیست زیرا حیوان هنوز جثه لازم را پیدا نکرده‌است.نوع نر کمی دیرتر به‌طور میانگین در ۱۱ ماهگی به سن بلوغ می‌رسند. گربه ماده تا ۸ سالگی و نر تا ۱۰ سالگی توانایی جفت‌گیری دارند.

زمان فلحی( حالت پذیرش جنسی)

فاصله فحلی گربه حدود ۳ تا ۴ هفته‌است. گربه‌ها در این دوران به حالت پذیرش جنسی در می‌آیند.  نوع ماده ۲ بار در سال می‌تواند زایمان کند. حالت فحلی او در هر فصل چندین بار تکرار شده تا جفت‌گیری انجام شود. در زمان فحلی گربه ماده بی‌قرار بوده و پر سرو صدا می‌شود. گربه ماده تنها در پاسخ به عمل جفت‌گیری، تخمک‌گذاری را انجام می‌دهد
جفتگیری

پس از پایان آمیزش جنسی، جنس نر بلافاصله از جنس ماده دور می‌شود. زیرا در غیر اینصورت مورد حمله گربه ماده قرار خواهد گرفت. در این هنگام گربه ماده روی زمین غلتیده، دهان، بینی و اطراف صورت خود را به زمین می‌مالد و در مواقعی پاها و بدن و دستگاه تناسلی خود را می‌لیسد. پس از انجام عمل جنسی و در صورت سالم بودن جنس ماده و بارور شدن آن، وی دیگر فحل نخواهد شد و این خود تأییدی بر موفقیت‌آمیز بودن عمل جنسی و بارداری است.

بارداری

طول مدت بارداری به‌طور میانگین ۶۵ روز است. پس از بارداری، معمولاً سر پستان‌ها به رنگ قرمز در می‌آیند. این حالت تقریباً در هفته سوم بارداری بارزتر است. در این زمان وزن آن‌ها ممکن است تا حدود ۲ کیلوگرم افزایش یابد. در این هنگام تغییری در رفتار گربه ماده دیده می‌شود که از آن به عنوان رفتار مادری یاد می‌شود. آن‌ها در مراحل اولیه نیاز چندانی به مراقبت‌های غذایی و حمایت‌های دیگر ندارند. با این حال در هفته‌های آخر که رشد جنین‌ها سرعت بیشتری به خود می‌گیرد اشتهای مادر افزایش می‌یابد.

وضع حمل(زایمان)

نوع ماده در موقع زایمان حرکاتی به شکم خود داده عبور جنین را از مجرای رحمی آسان می‌سازد. با خروج کیسه آمنیوتیک و پاره شدن آن و ریختن مایع آمنیوتیک، گربه ماده شروع به لیسیدن بچه‌های خود می‌کند. این کار باعث تحریک سیستم تنفسی بچه‌ها می‌شود. سپس گربه با علاقه و دقت خاصی بند ناف بچه گربه‌ها را قطع کرده و آن‌ها را می‌بلعد. به‌طور میانگین گربه ماده ۴ عدد بچه گربه به دنیا می‌آورد که چشمانشان بسته‌است.

بچه گربه(نوزاد گربه)

وزن بچه‌گربه در هنگام تولد بین ۹۰–۱۴۰ گرم بوده و معمولاً هر هفته حدود ۸۰–۱۰۰ گرم در هفته است. در هفته اول، نوزادان تنها توانایی مکیدن سینه مادر، خزیدن و میو کردن را دارند. در صورت خوردن شیر کافی و فراهم بودن جای مناسب و گرم، بچه‌ها اغلب ساکت یا خواب هستند. در حدود ۱۰ روزگی چشم‌های بچه گربه باز شده و در حدود ۲۰ روزگی می‌توانند با زبان نیز شیر بنوشند. در هفته چهارم همراه شیر مادر می‌توان به بچه‌ها شیر و غذای نرم نیز داد. ذکر شود که حتماً باید تا ۲ ماهگی به بچه گربه شیر خوراند.

گربه بچه و بزرگسال

رفتار بچه گربه با بزرگسال کاملا تفاوت دارد. بچه گربه تا سن ۱۲ ماهگی کاملا شیطان و پرجنب و جوش است.

ولی بعد از سن بلوغ شخصیت اصلی حیوان مشخص میشود. مثلا اینکه جدی است و اهل شوخی نیست یا خیلی لوس است و احتیاج به توجه دارد یا کاملا آرام است و…

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

مراقبت بهداشت گربه خانگی

حیوان خانگی نیاز به چک آپ مداوم توسط دامپزشک دارد. واکسیناسیون حیوانات خانگی برای نگهداری آنها در آپارتمان‌ها لازم و ضروری است و نباید از آن غافل شد.

موهای گربه را حداقل روزی یکبار تمیز کنید در مورد موی گربه های مو بلند این عمل را دو بار در روز انجام دهید.گربه باید از ساس، کک و … در امان باشد.

اگر حیوان شما بیشتر وقتش را در خانه سپری می کند یک بستر خاکی برایش فراهم نمائید تا در آن ادرار یا مدفوع نماید و روزانه آنرا تمیز کنید.

غذا دادن به حیوان باید در زمان و مکان خاصی صورت گیرد و همیشه برای غذا دادن به گربه از ظرف های تمیز استفاده کنید.گربه غذا کافی و مغذی، همراهی و عشق شما را همیشه در کنار خود داشته باشد.

حیوان خانگی شما باید مشخصات و هویت خود را به همراه داشته باشد.

گربه باید عقیم شود ( این موضوع به شرایط مختلفی وابسته است)

کوتاه کردن ناخن‌ها یکی از کارهای مهم هنگام نگهداری این حیوان است. ناخن کشیدن گربه کوچک دردناک نیست، اما ناخن کشیدن گربه بالغ دردناک خواهد بود. از طرف پنجه کشیدن بر روی اشیا نیز وجود دارد. بنابراین هر هفته ناخن گربه‌تان را کوتاه کنید تا آسیب کمتری به خودتان و اشیا وارد شود.

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

غذای گربه

این حیوان شکارچی است و غذای مورد علاقه آنها پرندگان و حیوانات هستند. و پروتئین مهم‌ترین فاکتور برای غذای آنها است.

غذاهای آماده ی گربه که در بازار وجود دارد غذاهای مطلوب و مناسبی برای گربه ی شماست و همچنین به صرفه است. این غذاها علاوه بر رفع گرسنگی حاوی ویتامین ها و املاح معدنی است که به طور طبیعی باید به بدن حیوان برسد و همچنین گوارش و دفع را نیز تنظیم میکند.

گربه‌ها به راحتی بد غذا می‌شوند، اگر به یک نوع غذا عادت کنند، تغییر دادن عادت‌شان سخت خواهدبود. پس در انتخاب غذای گربه باید دقت زیادی شود.

اگر غذایی مثل مرغ، ماهی و … به حیوان می دهید، حتما بدون استخوان و پخته باشد. چون غذای خام سرشار از انگل است و برای حیوان مشکلات جدی ایجاد می کند. استخوان می تواند باعث شکستن دندان گربه و یا مشکلات گوارش و یا زخم در لثه شود

این حیواندر مناطق خشک زندگی می‌کنند و به همین دلیل احساس تشنگی را مانند دیگر حیوانات خانگی مانند سگ درک نمی‌کنند و باید نیاز آب بدن‌شان را از طریق غذا تامین کرد.

ظرف آب گربه را هرچند روز یکبار بشویید. مایع لزجی که در ظرف آب تشکیل می‌شود باید کاملا تمیز شود. می‌توانید از ظرف‌های اتوماتیک که آب داخل آن می‌چرخد و تسویه می‌کند استفاده کنید. این ظرف‌ها گربه‌ها را برای به نوشیدن آب تشویق می‌کند.

غذا نباید یکنواخت باشد.علاوه بر غذای مخصوص, شما می تواند از غذای خانگی هم استفاده کند .در طول هفته غذاهایی مثل ماست ، مرغ ، گوشت ، آب مرغ،پنیر و…می تواند تغذیه مناسبی باشد.تغذیه یکنواخت می تواند مشکلات گوارشی،افزایش اوره و… ایجاد کند.ویادتان باشد که همیشه ظرف غذای خشک و آب او باید پر و تازه و در دسترسش باشد.

نکات بسیار مهم برای تغذیه گربه

از برند معتبری غذای خشک را تهیه کنید.
غذای خشک را با کمی آب مخلوط کنید

 از دادن ویتامین (طبق دستور پزشک) غافل نشوید.

هر دو الی سه روز یکبار غذای کنسروی دهید.
آب تازه در اختیار گربه‌تان قرار دهید.
ظرف آب باید تمیز و مناسب باشد.

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

محل نگهداری گربه

گربه خانگی به فضای زیادی احتیاج ندارند. شما کافی است که فضای عمودی مناسبی ایجاد کنید تا بتوانید حتی در آپارتمان‌های خیلی کوچک هم از آن ها نگهداری کنید.

گربه نسبت‌ به‌ سگ‌ به‌ جای‌ راحت‌تری‌ نیاز دارد که‌ از سرما و رطوبت‌ زیاد مصون‌ باشد.

خطر پرت شدن از پنجره و یا بالکن آپارتمان یک تهدید برای حیوانات خانگی است. پس اگر علاقه به نگهداری گربه و سگ در آپارتمان دارید حتما از ایمن بودن در و پنجره مطمئن شوید.

محل خواب

به طور معمول این حیوان روزی ۱۶ ساعت می‌خوابند، پس جای خواب آنها مهم است. جای خواب باید گرم و نرم و تمیز باشد. از همان ایتدای نگهداری جای خوابش را مشخص کنید. به این ترتیب هر زمان که احساس خستگی کرد به محل خوابش می‌رود.

خاک دستشویی

گربه‌ها تمایل دارند که در خاک دستشویی کنند و روی آن را بپوشانند. برای نگهداری این حیوان باید یک ظرف تهیه کنید و خاک مخصوص درون آن بریزید، ظرف باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند به راحتی در آن حرکت کند. باید هر چند وقت یکبار ظرف دفع را تمیز کنید،

نگهداری گربه در آپارتمان

طبق ماده سه قانون نگهداری حیوانات خانگی مانند، سگ، گربه، پرنده و… در قسمت‌‌های مشاع ساختمان مانند راه‌پله، پشت‌بام، راهرو و پارکینگ ممنوع است و در صورت مشاهده ساکنین حق شکایت دارند.

با این اوصاف در قوانین آپارتمان‌نشینی ایران در مورد نگهداری گربه و دیگر حیوانات خانگی سخت‌گیری زیادی می‌شود، از طرفی دیگر با توجه به شرایط فرهنگی جامعه ایران نگهداری گربه و دیگر حیوانات خانگی دردسرهایی را با خود به همراه دارد. بنابراین اگر اقدام به نگهداری گربه یا حیوانات خانگی دیگری مانند سگ،پرندگان و… کردید، لازم است مسائل بهداشتی و مقررات را به بهترین شکل رعایت و اجرا نمایید.

 گربۀ نر یا ماده

نگهداری گربۀ نر و ماده تفاوتی ندارند. نوع نر هنگام بلوغ بی دلیل حمله می‌کند و نوع ماده در زمان فَحْلی سر‌وصدای زیادی دارند. این قبیل مشکلات با عقیم کردن حل می‌شود.

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
.

زبان بدن گربه ورفتار شناسی گربه

تحمل گرما

این جاندار به آفتاب علاقه زیادی دارند و همیشه هنگام روزهای آفتابی در زیر آفتاب می‌خوابند. بدن جانور توانایی تحمل دمای تا ۴۴ درجه سلسیوس را دارد. گونه های که پوست ضخیمی دارند تا ۵۲ درجه را هم تحمل می‌کنند.

خراشیدن

به نظر می‌آید خراشیدن برای آن‌ها لذت بخش باشد. حتی گربه‌های بدون ناخن هم حرکات خراشیدن را انجام می‌دهند و این به آن‌ها رضایت می‌بخشد، اگرچه نتیجه خاصی ندارد.

این جانور به‌طور طبیعی تحریک می‌شوند که مرتباً پنجه‌های جلوییشان را به سطوح مناسب قلاب کنند و پنجه‌های عقبی را بکشند، تا آن‌ها را تمیز کنند و پوشش فرسوده بیرونی آن را از بین ببرند و همچنین نرمشی به ماهیچه‌هایشان بدهند. ب

حیوان برای‌ تیز کردن‌ پنجه‌های‌ خود عادت‌ به‌ پنجه‌ کشیدن‌ دارد. بهتر است‌ یک‌ وسیله‌ برایش‌ فراهم‌ کنید در غیر اینصورت‌ به‌ مبلمان‌ و فرش‌ شما ممکن‌ است‌ آسیب‌ وارد نماید.

پرخاشگری

در زمان درگیری این حیوان  که می‌تواند به خاطر دفاع از خود یا قلمرو، همانندزایی یا افزایش نفوذ باشد گربه با بلند کردن موهای پشت خود و خم کردن آن به سمت بالا، بزرگ‌تر به نظر رسیده و در نتیجه خود را با ابهت‌تر و خطرناک‌تر نشان می‌دهد. این حیوان این رفتار را در هنگام بازی نیز ابراز می‌کند. درگیری گربه‌ها معمولاً شامل چنگ انداختن به بدن و صورت حریف و گاز گرفتن است.

با این حال در این درگیری‌ها به ندرت آسیب جدی به طرفین می‌رسد. معمولاً گربه مغلوب که زخم‌های بیشتری بر روی صورت یا گوش خود دارد از مهلکه می‌گریزد.  همان‌طور که گفته شد زخم‌های ناشی از درگیری به ندرت کشنده هستند. اما با این حال عفونت در این زخم‌ها اگر بدون مراقبت رها شود می‌تواند کشنده باشد.

نشانه گذاری

پاشیدن مقدار کمی از ادرار روی سطوح عمودی مثل مبلمان، راهرو و دیوار است. افشانه کردن یا نشانه‌گذاری نیز گفته می‌شود، بدین‌صورت که حیوان به محل مورد نظر رفته دم را تکان داده و با کمی خم شدگی یا بدون قوز کردن ادرار را می‌پاشد.

همان‌طور که از نام نشانه‌گذاری بر می‌آید این عمل یک اختلال محسوب نمی‌شود. بلکه رفتاری برای پیغام دادن به دیگر گربه‌ها است.

مطالب خواندنی گربه خانگی وهمه آنچه که باید برای نگهداری آن بدانیید
زبان بدن گربه

منبع

دیدگاهتان را بنویسید