صفحه اصلی / اختصاصی / فواید روغن چوب صندل – مزایا و کاربرهای روغن چوب صندل

فواید روغن چوب صندل – مزایا و کاربرهای روغن چوب صندل

فواید روغن چوب صندل - مزایا و کاربرهای روغن چوب صندل

به دنبال افزایش حس آرامش و به دست آوردن وضوح روحی و روانی خود در طول روز هستید؟ بیشتر ماها به خاطر فعالیت ها و مشغله های کاری خود دچار استرس و خستگی می شویم. در این شرایط به دنبال آرامشی هستیم که بتواند زندگیمان را بهبود ببخشد.

روغن ضروری چوب صندل می تواند در رسیدن به این آرامش به شما کمک کند زیرا مزایای درمانی بسیار گسترده ای دارد. این روغن ضروری نه تنها بو و عطر فوق العاده ای دارد بلکه می تواند بر روی سلامت کلی و سلامت روحی نیز تاثیرگذار باشد و مزایای دیگری را هم برای بدن فراهم آورد.


تاریخچه روغن ضروری چوب صندل

چوب صندل یکی از موارد شناخته شده به خاطر بوی شیرینش است و به طور مکرر به عنوان پایه ای برای تولید محصولات خوشبو، ادکلن ها، مواد آرایشی و محصولات بعد از شیو به کار می رود.

این روغن به راحتی با سایر روغن ها ترکیب می شود و همین امر باعث می شود ترکیب مناسبی برای تولید ادکلن ها و سایر خوشبوکننده ها باشد.

به طور سنتی، روغن چوب صندل بخشی از سنت هند و سایر کشورهای شرقی بوده است. درخت چوب صندل به عنوان یک درخت مقدس در این نواحی شناخته شده و در جشن های مذهبی از آن استفاده می شد.

شاید بتوان گفت با کیفیت ترین درخت چوب صندل گونه هندی آن است که با نام Santalum album شناخته می شود. هاوایی و استرالیا نیز چوب صندل تولید می کنند اما این گزینه  همانند چوب صندلی که در هند تولید می شود با کیفیت نخواهد بود.

تقاضای زیادی برای چوب صندل هندی وجود دارد و به همین خاطر قیمت این گونه در حال افزایش است. همین امر باعث شده است چنین روغنی به عنوان یک روغن گران قیمت در بازار شناخته شود.

به خاطر تقاضای بالایی که این روغن دارد ممکن است درخت آن به صورت نابالغ برش داده شود و همین امر باعث می شود جمعیت درخت های چوب صندل کاهش یابد.

در هند، چوب صندل رو به اتمام و در حال انقراض است. اگر در مورد پایداری طولانی مدت چوب صندلی که خریداری می کنید نگران هستید می توانید از چوب صندل تولید شده در استرالیا استفاده کنید.

این کشور چوب صندل را به گونه ای که با محیط زیست سازگار باشد کشت می دهد. شما می توانید از روغن چوب صندل مصنوعی هم استفاده کنید و تنها از آن به عنوان خوشبوکننده بهره ببرید.

برای اینکه بتوان بیشترین مزایا را از این روغن ضروری به دست آورد، درخت چوب صندل باید حداقل ۴۰ الی ۸۰ سال رشد پیدا کند. اگر درخت به درستی بالغ شود، بوی حاصل از آن بسیار تندتر و قوی تر خواهد بود. روغن چوب صندل از دو مولکول اصلی آلفا سانتالول و بتا سانتالول تشکیل شده است. این مولکول ها باعث ایجاد بوی تند چوب صندل می شوند.

آلفا سانتالول به طور گسترده ای برای مزایایی که برای سلامتی دارد مورد ارزیابی قرار گرفته است. این مزایا عبارت از بهبود سطح گلوکز و کاهش التهاب و کمک به بهبود سرطان پوست است. مزایای چوب صندل بسیار زیاد است اما تنها چند موردشان در میان افراد شناخته شده است.


مزایای روغن ضروری چوب صندل


وضوح ذهنی

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از چوب صندل، وضوح ذهنی است که به هنگام کاربرد آن حاصل می شود. به همین خاطر است که از این روغن برای مدیتیشن، دعا و سایر مراسم مذهبی در کشورهای مختلف استفاده می شود.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ اثر چوب صندل و روغن آن بر روی تمرکز و سطح هوشیاری را مورد ارزیابی قرار داده است.

افرادی که از روغن چوب صندل استفاده کرده بودند در مقایسه با گروه کنترلی، از لحاظ ذهنی هوشیارتر بودند و می توانند تمرکز بیشتر و شناخت بهتری داشته باشند. دفعه بعد زمانی که نیازمند تمرکز ذهنی بودید کمی روغن چوب صندل را بو کنید. این کار باعث آرامش نیز می شود.

آرام بخشی

روغن چوب صندل نه تنها برای وضوح ذهنی خوب است بلکه می تواند به ایجاد حس آرامش و صلح نیز کمک کند.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ که در بالا به آن اشاره کردیم نشان داد روغن چوب صندل می تواند به هنگام بو کردن یا مالیدن آن بر روی پوست حس آرام بخشی برای افراد داشته باشد. این موضوع به حسی منجر می شود که در آن فرد هوشیارتر از قبل است و آرامش بیشتری دارد.

یکی دیگر از مطالعات منتشر شده در مجله Complementary Therapies نشان داد بیمارانی که از بوی چوب صندل استفاده کرده بودند حس آرامش بیشتر و اضطراب کمتری داشتند.

تقویت حافظه

از آنجایی که یکی از مزایای روغن چوب صندل وضوح و شفافیت ذهنی است این گزینه می تواند به عنوان تقویت کننده حافظه نیز مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که خسته هستیم و استرس داریم به خاطرسپاری موارد مهم بسیار دشوار است به همین خاطر استفاده از این روغن برای بهبود و تقویت حافظه بسیار مهم است.

تقویت کننده طبیعی غرایز جنسی

چوب صندل یکی از موادی است که به طور طبیعی غرایز جنسی و میل جنسی را به خصوص برای مردان تقویت می کند و انرژی بیشتری را برایشان فراهم می آورد. زمانی که این روغن به روغن ماساژ یا لوسیون موضعی اضافه می شود می تواند گزینه عالی برای افراد باشد.

قابض

چوب صندل یکی از قابض های خفیف است و این موضوع بدین معنی است که می تواند انقباضات خفیفی را در بافت های بدن همچون لثه و پوست فراهم آورد. بیشتر کرم های بعد از شیو و تونرهای پوست صورت حاوی این ماده هستند که به تسکین پوست، سفت شدن و پاکسازی آن کمک می کند.

ضد عفونی کننده و ضد ویروس

چوب صندل یکی از عوامل ضد ویروسی عالی است. مطالعات نشان می دهد این ماده می تواند یک گزینه عالی برای پیشگیری از ویروس های رایجی همچون هرپس سیمپلکس باشد.

این روغن را برای کاهش التهاب ناشی از تحریک پوستی همچون زخم ها، برآمدگی ها و سوختگی ها می توان بر روی پوست اعمال کرد. فقط مطمئن شوید که این روغن را قبل از اعمال بر روی پوست تست می کنید یا آن را با روغن دیگری رقیق می سازید. این روغن قرن هاست که برای عفونت قفسه سینه و عفونت مجاری ادرار به کار می رود. اگر گلو درد دارید می توانید چند قطره از آن را در آب بریزید و غرغره کنید.

خاصیت ضد التهابی

چوب صندل یکی از عوامل ضد التهابی است که می تواند تسکین خوبی برای التهاب خفیف ناشی از نیش حشرات، تحریک پوستی یا سایر بیماری های پوستی فراهم آورد. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد مواد فعال در چوب صندل می تواند نشانگرهای التهاب را در بدن کاهش دهد. سانتالول موجود در آن همانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی عمل می کند اما عوارض این داروها را ندارد.

اکسپکتورانت

چوب صندل یکی از موارد عالی برای درمان سرفه است زیرا خاصیت آرام کنندگی دارد. این ماده می تواند با ویروس ها و باکتری هایی که باعث ایجاد سرفه و بیماری های ریوی می شود مبارزه کند.

چند قطره از آن را بر روی دستمال کاغذی بریزید و استشمام کنید.

کاهش دهنده فشار خون است.

چوب صندل به خاطر توانایی اش برای کاهش فشار خون مورد مطالعه قرار گرفته است. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۴ نشان می دهد زمانی که افراد روغن چوب صندل را به طور مستقیم بر روی پوست خود می مالند می توانند فشار خون خود را در مقایسه با گروه کنترلی کاهش دهند.

به درمان اندومتریوز کمک می کند.

اندومتریوز شرایط دردناکی است که در آن پوست رحم به سمت خارج رحم رشد و توسعه پیدا می کند. استفاده از روغن ضروری چوب صندل در روز می تواند به کاهش درد و نشانه های التهاب کمک کند.

خاصیت ضد پیری دارد.

چوب صندل سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که می تواند آسیب ناشی از رادیکال های آزاد را کاهش دهد و باعث بهبود شرایط افراد گردد. سعی کنید حدود ۵ قطره از روغن چوب صندل را به لوسیون بدون بویی اضافه کنید و آن را به طور مستقیم بر روی صورت بمالید تا از خواص ضد پیری آن بهره مند شوید.

ضد اسپاسم است.

به خاطر خاصیت آرام بخشی که این روغن دارد می تواند با اسپاسم اعصاب، عضلات و رگ های خونی مبارزه کند. سعی کنید این روغن را در دستگاه پخش کننده بریزید.

همچنین بخوانید: خواص روغن ماهی

عوارض جانبی روغن چوب صندل

عارضه جانبی شدیدی در مورد استفاده از این روغن وجود ندارد.

برخی از افراد ممکن است بعد از کاربرد آن دچار تحریک خفیف شوند.

افرادی که حساسیت شدیدی دارند یا باردارند باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند.

همانند سایر روغن های ضروری چند قطره از آن را روی پوست اعمال کنید تا مطمئن شوید به آن حساسیت ندارید.

روغن چوب صندل عموما به طور مستقیم بر روی پوست اعمال نمی شود و باید با روغن حامل رقیق گردد. برخی از روغن های حامل شامل روغن بادام، جوجوبا و روغن دانه انگور است.


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

زیباترین خانه های اپرای دنیا کدامند؟ ۱۰ خانه اپرای جذاب جهان

زیباترین خانه های اپرای دنیا کدامند؟ ۱۰ خانه اپرای جذاب جهان

خانه‌های اپرا از لحاظ معماری ، گوهر‌های ارزشمند یک شهر هستند. از نیویورک تا سیدنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *