صفحه اصلی / تقویت مغز / بهترین غذاهای تقویت و سلامت مغز انسان

بهترین غذاهای تقویت و سلامت مغز انسان

به گفته کارشناسان، مواد غذایی که سرشار از ترکیباتی مانند آنتی‌ اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا-۳ هستند می توانند به تقویت سلامت مغز و حافظه کمک کنند.

به گزارش آلامتو به نقل از زیست نیوز؛ از میوه تا ماهی در ادامه این مطلب برخی از مواد غذایی مفید برای مغز و سلول‌های خاکستری آن را معرفی می کنیم.

بهترین غذاهای تقویت و سلامت مغز انسانگردو

شگل گردو همانند مغزهای کوچک است و شاید مادر طبیعت از این طریق به ما می گوید که مصرف آن برای چه چیزی مفید است. بنابر نتایج مطالعه‌ای که طی “کنفرانس بین المللی بیماری آلزایمر” در سال ۲۰۱۰ ارائه شد، موش‌های مبتلا به آلزایمر پس از تغذیه با گردو شاهد تقویت یادگیری و قدرت حافظه بوده‌اند.

گردو سرشار از آنتی اکسیدان‌ها بوده که به گفته برخی پژوهشگران می تواند با آسیب سلول‌های DNA  مغز ناشی از رادیکال‌های آزاد در بدن انسان مقابله کند.

هویج

دیر زمانی است که تاثیر مثبت مصرف هویج برای چشمان انسان شناسایی شده، اما اکنون می دانیم که این ماده غذایی برای مغز نیز مفید است. هویج سرشار از ترکیباتی به نام “لوتئولین” بوده و بنابر مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در نشریه “نیوتریشن” منتشر شد، این ترکیبات اختلال حافظه به واسطه افزایش سن و التهاب مغز را کاهش می دهند. روغن زیتون، فلفل‌ها و کرفس نیز سرشار از لوتئولین هستند.

توت‌ها

توت‌ها سرشار از ویتامین هستند و افزودن آنها به رژیم غذایی ایده خوبی برای تقویت حافظه محسوب می شود. مصرف توت‌ها در بهبود یادگیری و توانایی یادآوری موثر است. همچنین، مصرف توت آبی کاهش علائم افسردگی را نشان داده است. بنابر گزارشی که در سال ۲۰۰۹ در نشریه “نیوتریشن” منتشر شد، میوه‌هایی مانند توت آبی و توت فرنگی که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها هستند می توانند نوعی از استرس در سلول‌ها که با پیری در ارتباط است را کاهش داده و قابلیت‌های علامت‌دهی (سیگنالینگ) در مغز را افزایش دهند.

طی مطالعه‌ای، پژوهشگران رژیم غذایی با مکمل عصاره توت آبی و توت فرنگی که ۲ درصد از این رژیم را شامل می شد را به مدت ۹ ماه برای موش‌هایی ۶ ماهه در نظر گرفتند. مهارت‌های فضایی و حافظه این موش‌ها نسبت به موش‌هایی که مکمل عصاره دریافت نکردند، بهتر بود.

همچنین بخوانید: غذاهای افزایش تمرکز

ماهی

مصرف ماهی که سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ است به کند کردن آهنگ زوال شناختی که به واسطه افزایش سن ایجاد می شود، کمک می کند.

بنابر مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۵ در نشریه “آرشیو نورولوژی” منتشر شد، افرادی ۶۵ ساله و بالاتر که به مدت ۶ سال در هفته دو بار ماهی مصرف می کردند، ۱۳ درصد کمتر نسبت به افرادی که ماهی مصرف نمی کردند، به زوال شناختی مبتلا شدند. این رقم برای افرادی که یک وعده ماهی در هفته مصرف می کردند برابر با ۱۰ درصد بود. ماهی سرشار از ویتامین B12  بوده که می تواند به پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

قهوه و چای

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که نوشیدن قهوه و چای می تواند از بیماری آلزایمر جلوگیری کرده و عملکرد شناختی را تقویت کند. طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ در نشریه “بیماری آلزایمر” منتشر شد، پژوهشگران از قهوه کافئین‌دار در رژیم غذایی موش‌هایی که به صورت ژنتیکی مبتلا به پیشرفت بیماری آلزایمر بودند، استفاده کردند. بر همین اساس، روند پیشرفت بیماری آلزایمر کند شده و یا حتی پیشرفتی نداشت. بر اساس یافته‌های این مطالعه، قهوه می تواند به عنوان درمانی موثر برای افراد مبتلا به آلزایمر استفاده شود.

همچنین، نوشیدن چای اثرات محافظتی از مغز را نشان داده است. بنابر مطالعه‌ای که نتایج آن در سال ۲۰۱۰ در نشریه “نیوتریشن” منتشر شد، تعداد ۷۱۶ فرد ۵۵ ساله و بالاتر در چین مورد بررسی قرار گرفتند. افرادی که به طور مرتب چای می نوشیدند، عملکرد بهتری در تست‌های حافظه و پردازش اطلاعات نسبت به افرادی که چای نمی نوشیدند، نشان دادند.

همچنین بخوانید: بهترین ورزش برای تقویت مغز

اسفناج

اسفناج سرشار از ویتامین‌های C  و E  است که نتایج مطالعات مختلف تاثیر آنها در تقویت توانایی‌های شناختی را نشان داده‌اند.

بنابر مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۰ انجام شد، موش‌هایی که در رژیم غذایی آنها از مکمل ویتامین E استفاده شده بود، افزایش ۵۰۰ تا ۹۰۰ درصدی رشد بافت مغز و عصب طی یک بازه زمانی هشت ماهه را تجربه کردند. همچنین ترشح “دوپامین” در مغز آنها افزایش یافت. این ماده شیمیایی جریان اطلاعات به بخش‌های مختلف مغز را کنترل می کند.


منبع

این مطالب را نیز ببینید!

غذاهای مناسب برای تقویت حافظه و تمرکز

غذاهای مناسب برای تقویت حافظه و تمرکز

مغز مرکز بدن است. این قسمت از بدن تمامی حرکات و در نهایت کل زندگی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *